Tájékoztató az új hulladékgazdálkodási rendszerről

A „Sopron és Térsége Hulladékgazdálkodási Rendszer című
KEOP-1.1.1./2F/09-2011-0002 számú projekt”
megvalósításához kapcsolódó ismeretterjesztő és szemléletformáló tájékoztató

Korszerű gépek a hatékony hulladék kezelésért

 

Hatékony, gyors, környezetkímélő hulladékkezelés – az új hulladékgazdálkodási rendszer kiépítésével az uniós elvárásoknak megfelelő hulladék gazdálkodás valósul meg Sopron térségében.

A beruházás fő eleme, a cséri hulladéklerakó építése mellett javában zajlik a gépek beszerzése. Az üzemeléshez az eddigieknél jóval korszerűbb, nagyobb teljesítményű gépek érkeznek.

A gépek között olyan eszközök szerepelnek, amelyek a hulladék lehető leghatékonyabb szétválogatását teszik lehetővé. Ezzel érhetőek el azok az unió által elvárt értékek, amelyek a szelektíven gyűjtött hulladék arányát írják elő.

A korszerű berendezések segítségével a hulladékot megfelelő részekre kiválogatják. Az újrahasznosítható hulladékot kiválogatják.

Az új hulladékgazdálkodási rendszer kiépítése során a következő időszakban felmérik a térségben lévő szelektív hulladékszigetek állapotát, megközelíthetőségét valamint a hat új hulladékudvar építése is megkezdődik.

60 százalékos készültségi szinten a cséri hulladéklerakó

 

2/3-os készültségi szinten a cséri lerakó – A 6,2 milliárd forintból megvalósuló új hulladékgazdálkodási rendszer legnagyobb eleme, a cséri projekt kétharmada megvalósult. Elkészültek a lerakó szemek, melyek befogadják majd a 39 településről ide szállított hulladékot.

 

Válogatás, tömörítés – Csérre csak lebomló anyag kerülhet

Csérre csak a különválogatott, lebomló, nem veszélyes anyagok kerülnek. A lakosságot a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtéssel próbálják arra ösztönözni, hogy már otthon válogassák külön a műanyagot, a fémet és a papírt. A tapasztalatok szerint ezzel megemelkedik a szelektíven gyűjtött hulladék aránya. Ezt tovább növelik majd azzal, hogy a kommunális hulladékot a soproni és a fertőendrédi válogatóban tovább szelektálják. Az így fennmaradt lebomló, tovább nem szelektálható, nem veszélyes anyagok tömörítés után kerülnek a cséri lerakóba.

 

Mágel Ágost, a Sopron Térségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás elnöke elmondta: a földmunkálatok végeztével és a kazetták kialakítása után jelenleg a monitoring rendszert építik ki. Erre kerül a műanyag szigetelés, ami azért szükséges, hogy a csurgalék víz ne kerüljön a talajba. Az Európai Unió támogatásával megvalósuló beruházás egyik legfontosabb kritériuma, hogy szennyező anyag nem kerülhet a környezetbe.

A tervek szerint jövő nyáron kezdi meg a próbaüzemet a cséri hulladéklerakó. A társulást alkotó 39 település számára a beruházás megvalósulásával huszonöt évre megoldott a hulladék elhelyezése.